MIESZKANIE LUB DOM W STANIE DEWELOPERSKIM – CO TO ZNACZY

MIESZKANIE LUB DOM W STANIE DEWELOPERSKIM – CO TO ZNACZY

Zakup własnego mieszkania czy domu to poważny krok i niemała inwestycja. Dlatego zanim podejmiemy właściwą decyzję, warto sprawdzić dostępne na rynku możliwości. W sprzedaży oferowanych jest wiele różnych nieruchomości. Jeżeli decydujemy się na zakup domu lub mieszkania od dewelopera mamy z reguły jedną opcję – „do wykończenia”. Co to oznacza i czego należy się spodziewać kupując mieszkanie w stanie deweloperskim? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie.

nowy blok, deweloper
Mieszkanie od dewelopera (fot. Pixabay)

Stan deweloperski – budowlany kompromis

Jeżeli pominiemy formalności, których należy dopełnić przed budową budynku mieszkalnego, możemy wyróżnić trzy etapy prac budowlanych: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe. Stan deweloperski to pojęcie, które powstało na potrzeby sprzedaży nowych nieruchomości i obejmuje on stopień wykończenia budynku w momencie przekazania go nowym właścicielom. To coś więcej niż stan surowy zamknięty i o wiele mniej niż wykończony, gotowy budynek. Dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się do zamieszkania.

Stan deweloperski obejmuje:

– doprowadzenie przyłączy

– przygotowanie ścian i podłóg – betonowa wylewka i tynki

– rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej i ewentualnie gazowej 

– ocieplenie budynku

– wykończenie ścian zewnętrznych (elewacji)

– zagospodarowanie terenu wokół budynku

– montaż grzejników i parapetów

– drzwi zewnętrzne

– balustrady na tarasie lub balkonie

Pozostałe prace wymagające doprowadzenie lokalu do stanu „do wejścia” stoją z reguły po stronie nabywcy danej nieruchomości. Przyjrzyjmy się, zatem, bliżej liście robót budowlanych i wykończeniowych, na jakie należy się przygotować przy zakupie nieruchomości w stanie deweloperskim.

Wykończenie domu od stanu deweloperskiego – Czym musisz się zająć zanim zamieszkasz

Ściany wewnętrzne 

Deweloper odda nam naszą nieruchomość z gotowymi wylewkami betonowymi na podłogach i tynkami na ścianach. I chociaż może to być wymarzony widok dla miłośników surowego minimalizmu to nie polecamy takiego rozwiązania. Wykończenie ścian zabezpieczy je przed działaniem czynników zewnętrznych. A użycie okładziny na podłogach zapewni im izolację cieplną i akustyczną. Nie wspominając już o tym, że nie każdy chciałby mieć w domu krajobraz żywcem wyciągnięty z fabryki w latach 90. 

Sypialnia minimalistyczna, łóżko, okno
Sypialnia (fot. Pixabay)

Pokryte tynkiem ściany wewnętrzne wymagają, w większości przypadków, użycia gładzi. Stosowane wewnątrz gładzie gipsowe tworzą gładką powierzchnię, która dobrze łączy się z farbą. Co zapewnia lepsze krycie i równomierny efekt. W tym miejscu warto również wspomnieć o odpowiednim doborze farby do danego pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych do konkretnych miejsc, których sposób użytkowania naraża powierzchnię ściany na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Farby do kuchni będą zawierały mikroelementy chroniące ścianę przed wnikaniem tłuszczu i łatwe usuwanie zabrudzeń. Farby do łazienki tworzą na powierzchni ściany powłokę hydrofobową, która jest odporna na działanie wody i wilgoci. 

Wykończenie ścian to nie tylko farba. W zależności od upodobań możemy wybrać tynki dekoracyjne, tapety czy chociażby popularne ostatnio lamele drewniane. 

Podłogi

Podłoga w domu lub mieszkaniu w stanie deweloperskim nie prezentuje się z reguły zbyt okazale. Na jej powierzchni mogą być widoczne nierówności. Może zdarzyć się również, że podłoga w łazience nie ma potrzebnych spadków, umożliwiających swobodne spływanie wody. Przy wykańczaniu mieszkania ze stanu deweloperskiego warto wykonać wylewkę, uwzględniając wszelkie konieczne zmiany poziomu. 

salon, podłoga z paneli, wykończenie pod klucz, stan deweloperski
Podłoga w salonie (fot. Pixabay)

Jeśli mamy już odpowiednio przygotowaną taflę podłogi, możemy przejść do wyboru właściwej okładziny. W tej kwestii opcji jest równie wiele, jak w przypadku ścian. Na pierwszym miejscu stoją przede wszystkim panele. Zanim jednak zagłębimy się w szeroką gamę kolorystyczną dostępnych na rynku modeli, warto zdecydować się na konkretny materiał. Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej korzystne cenowo są panele laminowane. Ale równie ciekawą propozycją są cieszące się coraz większym zainteresowaniem winyle, które mają o wiele większą wytrzymałość. Miłośnicy naturalnych materiałów mogą sięgnąć po panele drewniane. Należy jednak pamiętać, że podłogi z naturalnego drewna nie nadają się do każdego pomieszczenia i nie należy ich stosować na ogrzewanie podłogowe.

Oprócz paneli podłogowych można wybierać spośród wielu ciekawych wzorów płytek. Znany wszystkim gres sprawdza się nie tylko w kuchni czy łazience. To również bardzo dobre rozwiązanie do wiatrołapu czy salonu. Drewnopodobne płytki z powodzeniem imitują drewno i mogą być ozdobą niejednego pokoju dziennego. O praktycznych aspektach takiego wykończenia podłogi nie trzeba nawet wspominać. 

Drzwi

Stan deweloperski nie obejmuje drzwi wewnętrznych, inwestor musi zadbać o ich montaż we własnym zakresie. Ten element wykończenia ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na swoją funkcję. Odpowiednio dobrane drzwi mogą stanowić idealne dopełnienie projektu wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele interesujących rozwiązań. Oprócz klasycznych drzwi, w ofertach producentów znajdziemy drzwi przesuwne, z ukrytą ościeżnicą, z odwrotną przylgą czy nawet skrzydła przeznaczone do malowania. 

Łazienka

Wielu inwestorów na myśl o wykończeniu łazienki wdycha ciężko i pociera czoło ze zdenerwowaniem. Nic dziwnego, remont łazienki może być nie lada wyzwaniem. Głównie ze względu na swój rozmiar. Płytki łazienkowe, wanna, prysznic, WC, umywalka, lustro – ilość elementów może przyprawić o zawrót głowy. I nie chodzi tylko o koszty. Decyzje związane z wyposażeniem łazienki powinny być przemyślane, bo ich efekty pozostają z nami na dłużej. 

łazienka, wanna, remont
Łazienka w nowym mieszkaniu (fot. Pixabay)

Zaczynamy od rozmieszczenia poszczególnych stref łazienkowych. Później dobieramy płytki i elementy wyposażenia takie jak wanna, prysznic czy miska WC. Nie zapominajmy o części umywalkowej, gdzie z reguły znajduje się szafka z umywalką i lustro. Jeśli w łazience potrzebna jest pralka, należy pamiętać o odpowiednim wkomponowaniu jej w całą aranżację. 

Zaprojektowanie łazienki może sprawiać trudności, głównie w kwestii doboru i rozmieszczenia płytek. W tym miejscu warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który nie tylko rozrysuje całe pomieszczenie, wyliczy ilości potrzebnych kafelek, ale również wykona wizualizację całego pomieszczenia. To pozwoli zobaczyć naszą wymarzoną łazienkę i zweryfikować pomysły, które czasem w naszych głowach wyglądają lepiej niż w rzeczywistości. 

Kuchnia

Stan deweloperski nie obejmuje wyposażenia kuchni. Oprócz okładzin podłogowych i wykończenia ścian musimy pamiętać o meblach i sprzętach kuchennych. Odbierając nowe mieszkanie lub dom możemy być pewni, że instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe zostały już rozprowadzone. Mamy więc niejako z góry narzucone miejsce, w którym powinien znajdować się zlew czy kuchenka gazowa, jeśli oczywiście taką planujemy. Zanim, więc, zaczniemy myśleć o tym, co położyć na podłogę i jakie meble wybrać, zastanówmy się nad lokalizacją niektórych sprzętów. Jeśli planujemy zmianę ich miejsca ewentualne prace budowlane związane z przeniesieniem odpływów czy rur powinny być wykonane na samym początku. 

kuchnia, krzesła, remont
Kuchnia w nowym domu (fot. Pixabay)

Dlaczego warto kupić mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim 

W tym momencie zapewne zastanawiasz się, czy warto decydować się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim. Jak każde rozwiązanie i to ma swoje plusy i minusy. Mieszkanie lub dom w stanie, o którym mówimy, nie nadaje się do zamieszkania. Wymaga remontu i nie są to kosmetyczne poprawki, ale poważne przedsięwzięcie. 

Stan deweloperski mimo swoich wad ma jednak podstawową zaletę – możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb i upodobań. W skrócie, możemy urządzić swoje mieszkanie jak chcemy, skoro i tak musimy. Jest to o wiele prostsze niż remont już gotowej nieruchomości. 

Jeśli czujesz, że wykończenie własnego M może być dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem, skorzystaj z pomocy fachowców oferujących wykończenie mieszkania „pod klucz”. Kompleksowa usługa obejmująca projekt i wykończenie mieszkania czy domu pozwoli Ci spokojnie przebrnąć przez trudny czas remontu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę