Właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem mieszkania, ale zastanawiasz się jak urządzić to wnętrze, żeby było miło, przytulnie i funkcjonalnie. Wiesz już, czego oczekujesz, pozbierałeś nawet kilka poglądowych zdjęć i masz „ogólną wizję” projektu. Ale nie masz pojęcia, jak przełożyć ogół na konkret i jak zaadaptować Twoje pomysły do rzeczywistości. Tutaj z pomocą przyjdzie architekt wnętrz. Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, jak się przygotować i czego oczekiwać po współpracy z architektem oraz dlaczego tak ważny jest projekt wnętrza.
Kim jest architekt wnętrz i dlaczego go potrzebujesz
Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się zagospodarowywaniem i aranżacją pomieszczeń. Jego zadaniem jest takie dobranie okładzin zewnętrznych podłóg i ścian, mebli i dodatków, by całość tworzyła spójne i funkcjonalne wnętrze. Architekt w ramach swojej pracy wykonuje rysunek wnętrza wraz z oznaczeniem instalacji elektrycznej i wod-kan-gaz, wizualizacje pomieszczeń i listę potrzebnych materiałów budowlanych. Może również sprawować nadzór nad realizacją projektu. Zakres jego prac powinien być ustalony przed rozpoczęciem zlecenia i potwierdzony umową podpisaną przez obie strony – architekta i inwestora. Takie rozwiązanie pozwala w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień wynikających z różnych oczekiwań stron.
Dlaczego właściwie projektowanie jest takie trudne? Tworzenie aranżacji wnętrza wymaga sporej wyobraźni. Nie każdy z nas to potrafi. Praca architekta pozwala nam zobaczyć wizję wymarzonego domu na ekranie komputera. Wizualizację wnętrz tworzone z pomocą profesjonalnych programów graficznych niejednokrotnie przedstawiają projekt w jakości fotorealistycznej. Oznacza to, że widzimy obraz pomieszczenia jak na fotografii. Nie musimy już nic sobie wyobrażać.
Różnica między projektem a wizualizacją
Wiele osób postrzega projekt wnętrza jedynie jako grafiki planowanych pomieszczeń. Jednak to nie wszystko. Oprócz obrazów mieszkania czy domu, które przede wszystkim przemawiają do inwestorów, kompleksowy projekt wnętrza zawiera szereg innych elementów przydatnych dla wykonawców.
Co zawiera projekt wnętrza:
– rysunki ułożenia podłóg
– rysunki sufitów podwieszanych oraz zabudowy g-k oraz zmian kładu ścian działowych
– rysunki z rozmieszczeniem punktów elektrycznych
– rysunki z rozmieszczeniem punktów wodno-kanalizacyjnych
– rysunki z oświetleniem
– kłady łazienki – czyli rzuty od przodu, na których widać rozmieszczenie płytek i sprzętów;
– rysunki mebli na zamówienie np. kuchni, szaf wnękowych, szafek, komód, stołów
– rysunki z zaznaczeniem kolorów ścian i sufitów, zaznaczone miejsca, gdzie mają się znajdować tapety, masy dekoracyjne, lustra
– spis produktów do kupienia wraz z opisem materiałów, z jakich są wykonane
– kosztorys remontowy z uwzględnieniem wszystkich wycen
– projekt nietypowych grafik i dekoracji.
Warto o tym pamiętać udając się do marketów budowlanych, które oferują wykonanie wizualizacji w ramach dokonanych zakupów. Po spotkaniu z projektantem w takim miejscu otrzymujemy obrazy naszego wnętrza i ilość materiałów potrzebnych do jego wykończenia, ale nie mamy pełnej dokumentacji projektowej. Oferty sklepów w tym zakresie z reguły dotyczą łazienek lub kuchni. Dlatego materiały wykończeniowe to przeważnie płytki, armatura i ceramika. Czasem meble kuchenne.
Jak się przygotować do rozmowy z architektem
Zanim zobaczymy nasz projekt na ekranie komputera czeka nas rozmowa z architektem, na której ustala się oczekiwania klienta i budżet inwestycji. Zaczynamy od wymiarów pomieszczenia. Z reguły podczas pierwszej wizyty projektant sam mierzy wszystkie pomieszczenia, które będzie aranżował.
Jeśli wszystkie pomiary są wykonane i można stworzyć dokładny rzut, przychodzi moment na oczekiwania inwestora. Dobrze mieć przygotowane poglądowe zdjęcia, pobrane z Internetu, które oddadzą stylistykę, kolorystykę czy konkretne elementy, jakie chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieszkaniu. Na tej podstawie projektant stworzy wstępną koncepcję aranżacji.
Współpraca z architektem wnętrz – co dalej
Wstępny projekt wnętrza wymaga poprawek, ponieważ czasem okazuje się, że to, co wygląda dobrze w naszej wyobraźni niekoniecznie musi wyglądać dobrze w rzeczywistości. Wszelkie zmiany na już istniejącym projekcie dokonuje się podczas drugiej konsultacji. Czasem wymaga ona spotkania na miejscu czasem wystarczy kilka uwag wysłanych mailem. Należy jednak pamiętać, że projektanci w większości dopuszczają jedną taką zmianę. Takie rozwiązanie nie bierze się z braku chęci współpracy z ich strony, ale ma czysto pragmatyczną przyczynę. Każda zmiana wymaga pracy z całym projektem, ponownego wykonania wizualizacji czy nawet zmian na rzutach i w instalacjach. Gdyby inwestor po każdej poprawce zgłaszał następną to projektant musiałby w nieskończoność dokonywać zmian i stworzenie ostatecznego projektu zajęłoby miesiące. Tymczasem z reguły zależy nam na czasie i oczywiście pieniądzach. Koszt długich godzin pracy architekta mógłby przewyższyć wartość całego remontu.
Zaprojektuj swój własny dom
Wiele osób wie doskonale jak powinno wyglądać ich wymarzone mieszkanie, jednak nie każdy ma wystarczająca wiedzę, jak osiągnąć ten efekt. Tutaj z pomocą przychodzi architekt wnętrz. Nie tylko przeleje naszą koncepcję „na papier”, ale również doradzi, które rozwiązania sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. A jeśli nie masz czasu i ochoty zajmować się remontem, możesz zatrudnić firmę oferującą wykończenie domów i mieszkań „pod klucz”. W ramach tej usługi otrzymasz nie tylko pełny projekt aranżacji, ale przede wszystkim wykonanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozostanie Ci tylko zorganizowanie przeprowadzki.